top of page

The Team

Yönetim Kurulu

6169_3.png

Prof. Dr. Oğuz Polat

Dernek Başkanı

Şiddeti Anlamak Kongrelerinin Başkanlığını yapan Oğuz Polat, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1990 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalına kurucu başkan olarak atandı. Aynı yıl doçent ve 1995 yılında da Profesör oldu. 1992-1993 yılları arasında İngiltere’de Charing Cross Hospital’da, 1994’te Kopenhag Çocuk Hakları Merkezinde çalıştı. Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi oturumlarında temsil etti. 1997 de Ülke Alternatif raporunun baş raportörlüğünü yaptı. İstanbul Tabip Odası Çocuk Hakları Merkezinin 1998 de kuruluşunu gerçekleştirdi. 2000 yılında da Adli Tıp Kurumu Başkanlığına atandı. 2003 yılında istifa ettikten sonra Marmara Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalı Öğretim üyeliğine geri döndü. 2010 yılında emekliliğinden sonra Case Western University , Mandel Social Studies Applied Unit, Begun Violence Prevention Center’da 2010-2012 yılları arasında çalıştı. Halen Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı görevini yürütmektedir. Birçok fakültede ders vermiştir. 1992 yılında Çocuğu İstismardan Koruma ve Rehabilitasyon Derneğini kurdu. 1992-2010 dönemlerinde dernek kapanana kadar başkanlığını yaptı. 1995 yılında çocukla ilgili çalışan kuruluşların bir araya geldiği Çocuk Hakları Koalisyonunu kurdu. 1998 de GAP Çocuk Hakları Koalisyonunu kuruluşunu gerçekleştirdi. 2000 yılına değin koordinatörlük görevini yürüttü. 1996'da kurduğu Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneğinin kurucu başkanlığını (1996-2010 ) yaptı. Yeldeğirmeni Sokak Çocukları merkezi yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır. 2004-2010 yılında faaliyet gösteren 0-18 Çocuk Hakları için Yurttaş Hareketinin başkanlığını yürütmüştür. UNICEF'e 1992-2012 dönemleri arasında çocuk hakları ve güç koşullardaki çocuklar konusunda danışmanlık yapmıştır. 1995-2005 arası faaliyet gösteren Kadın için Destek Oluşturma Grubunun (KİDOG) kurucu üyelerinden birisidir. Bugüne kadar Avrupa Birliği ve UNICEF sponsorluğunda sivil toplum kuruluşları ve çocuk konularında 9 projenin yürütücülüğünü yaptı. İki yıl boyunca Açık Radyoda Çocuk Hakları isimli bir programın yapım ve sunuculuğunu yapmıştır.

Av. Kaan Apak Altıntop

İkinci Başkan

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans mezunudur.  Ceza ve Bilişim Hukukçusudur. 7 yıllık serbest avukatlığın ardından şu an bir bankada KVK Uyum Müdürü olarak görev yapmaktdır. 2015 yılından bu yana İMDAT üyesidir. 

kaan.jpg
kerem.jpg

Dr. Apak Kerem Altıntop

Genel Sekreter

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümün'de doktorasını bitirmiştir. Spesifik olarak refakatsiz mülteci çocuklar üzerine çalışmaktadır. Ayrıca mülteci çocuklar, uluslararası göç, çocuk hakları, bilgi bozukluğu/düzensizliği, göçmenlerin akültrasyon stratejileri, mültecilerin yüksek öğretime erişimi, mülteci ve göçmen hakları hakkında çalışmaları bulunmaktadır.

Av. Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Reva

Sayman

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1996 yılında mezun olan Zeynep Reva, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesidir. İMDAT Derneği’nin  Sayman Yönetim Kurulu Üyesi olan Zeynep Reva aynı zamanda İMDAT Derneği Çocuk Evlilikleri Araştırma Komisyonu Başkanı’dır. Zeynep Reva’nın insan hakları, zoraki  ve erken yaşta evlilikler, çocuk hakları ve şiddet konularında ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri, bildirileri, projeleri ve Adli Sigortacılık isimli bir kitabı bulunmaktadır.

reva.jpg
cem turhan.jpg

Cem Turhan

Sosyal Komiteden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

Ozel St Michel Fransiz Lisesinden ve

İstanbul Teknik UniversitesiMetalurji Muhendisliginden mezun olmuştur.

Demir çelik ve döküm sektöründe 25 senelik tecrube sonrasinda gayrimenkul ve emlak gelistirme konularinda çalışmaktadır. 

Evli ve 3 çocuk babasıdır. 2015 yılından bu yana İMDAT Yönetim Kurulu Üyesidir.

Psk. Betül Kayıcı

Üyelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, 2018 yılında ise Mehmet Aydınlar Acıbadem Üniversitesi Adli Tıp ve Etik Yüksek lisans programını tamamlamıştır. Çocuk, ergen ve ailelere danışmanlık yapmakta ve aynı zamanda oyun terapistidir. İMDAT şiddeti Önleme ve rehabilitasyon Derneği'nde 2015 yılından itibaren çalışmalarını sürdürmektedir. Şiddet, istismar, toplumsal davranış kalıpları, çocuk hakları çalışma konuları içerisindedir.

betül.jpg
buket zengin.jpg

Psk. Buket Zengin

İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

Uzman Klinik Psikolog olan Zengin, Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünden 2020 yılında mezun olmuştur. Zengin lisans eğitimini Acıbadem Üniversitesi psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Güncel olarak Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi'nde çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır ve görevini 1 senedir devam ettirmektedir. 2018 yılından bu yana çalışma alanlarından biri olan özel gereksinimli çocuklar ve aileleri ile çalışmalarını ilerletmektedir. Projektif çizim testleri ve BDT oyun terapisi eğitimlerini tamamlamıştır. Alanıyla ilgili çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelere katılım göstermiş ve sunumlar yapmıştır.

bottom of page